Seramik Kaplama Nedir?

Seramik kaplama; hammaddesi cam olan özel bir ürünle araç yüzeyindeki boyayı korumak amacıyla yapılan bir uygulamadır. Aracınızda oluşabilecek olası çatlama, aşınma, çizik ve soyulmalara karşı bariyer oluşturur. Aynı zamanda camsı yapısı sayesinde aracınıza parlaklık vererek ışıl ışıl görünmesini sağlar. Bu yazımızda seramik kaplama nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır, faydaları nelerdir gibi konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Seramik Kaplama Nasıl Yapılır?

Seramik kaplamanın aşamaları her yerde aynıymış gibi anlatılsa da aslında yapılan firmaya göre değişiklik gösterir. Aracınızın daha iyi bir görünüme sahip olmasını isterken işinizi şansa bırakmamalısınız. Çünkü amatör bir ekip, aracınızı iyileştirmek yerine eskisinden daha kötü duruma gelmesine neden olabilir. Burada önemli olan işlemi yapan uzmanların alanında yetkin kişiler olması ve kullanılan malzemenin kalitesidir. Peki göz bebeğimiz gibi baktığımız araçlarımıza seramik kaplama nasıl yapılır?

Öncelikle seramik kaplama yapılacak olan alan çok iyi bir şekilde temizlenmelidir. Eğer araç yüzeyinde herhangi bir pürüz ya da çizik varsa onarılmalıdır. Bu işlemden sonra aracın kuruması beklenir. Kuruyan araç, seramik kaplama aşamasına geçmek için artık hazırdır. Seramik kaplama aracın isteğine bağlı olarak 3 ya da 4 kata kadar uygulanabilir. Burada üzerinde durulması gereken nokta; uygulanan maddenin araç yüzeyine eşit bir şekilde dağılmasını sağlamaktır.

Seramik kaplama yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Seramik kaplama yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu; uygulamanın yapılacağı alan için kuru, temiz, toz barındırmayan ve doğrudan güneş ışığı almayan ortam koşullarının sağlanması gerekir. İşlemden sonra da araç hemen trafiğe çıkarılmamalı, bir süre kapalı alanda bekletilmelidir. Bunun nedeni ise kaplaması henüz yeni yapılmış olan aracı, güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaktır.Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise; seramik kaplama işleminden önce kesinlikle cila uygulaması yapılmamalıdır. Cila işlemi silikon bazlı bir ürünle yapıldığı için seramik kaplama ve araç yüzeyi arasında bir bariyer oluşturur. Bu da seramik kaplamanın araç yüzeyinde kalma ömrünün kısalmasına neden olur.

Seramik Kaplama Ne İşe Yarar?

Firmamızda sıklıkla uyguladığımız seramik kaplama ne işe yarar? Cep telefonlarımızı alır almaz düşme, çarpma sonucunda çizilmesini ya da ekran yüzeyinin çatlamasını engellemek için ekran koruyucu taktırıyoruz. Telefonlarımızdan çok daha kıymetli olan araçlarımızı da seramik kaplama sayesinde dış etkenlerden koruyoruz. Seramik kaplama aracımızı çizilmeye ve güneşin zararlı ışınlarına karşı korur. Aynı zamanda asidik yapısı nedeniyle araç yüzeyine ciddi anlamda zarar veren kuş pisliğine karşı bir bariyer oluşturarak, araç yüzeyinde oluşabilecek deformasyonu engeller.

Seramik Kaplamanın Faydaları Nelerdir?

Seramik kaplamanın faydaları aracını seven herkesi cezbediyor.

-Kaplama yapılan ürün içinde barındırdığı cam hammaddesi sayesinde aracınızın parlak ve yeni gibi görünmesini sağlar.

-Aracınızın pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.

-Kir ve lekelerin aracınıza tutunmasını engeller.

-Araç yüzeyinin temizliğini kolaylaştırır.

-Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyarak aracınızın boya ömrünü uzatır.

-Yüzeysel çiziklere koruma sağlar.

-Aracınızı parlak bir görünüme kavuşturduğu için cilaya ihtiyaç duymazsınız.

Detaylı bilgi için tıklayın.