Oto Kaporta Boya

Oto Kaporta Boya Nasıl Yapılır ?

Oto kaporta boya yapımı için ilk aşamada boyanacak parçalar belirlenip boyanmayacak parçalar sökülür. (kapı çıtaları, yan aynalar, far kaşı, cam çıtaları). Boyanmayacak parçaları söktükten sonra çürük, vuruk veya göçük yerlerin iyileştirilmesi yapılarak kaporta işlemi sonlandırılır. Oto Kaporta işleminin ardından kuru zımpara yapılır sonrasında sertleştirici ile karıştırılan macun çekilir. Macun kuruduktan sonra kalın zımpara ile yüzey detaylıca düzeltilir. Son işlem olarak su zımparası ile yüzeyi pürüzsüz görünüm kazandırılır.

  Oto Kaporta Boyama öncesinde boyanın iyi tutması için astar atılır. Ve bir gün kadar sertleşmesi beklenir. Sertleşen astar yine kalın, ince zımpara ve sonunda da su zımparası ile yüzey kusursuz hale getirilir.

  Oto Kaporta Boyaya hazır duruma gelen araç; fırına (boyahaneye) verilir. Bantlama işlemi yapılarak, boyama faslına geçilir. Boyanın rengine göre farklılık göstermekle beraber 3-4 kat boya atılıp biraz zaman geçtikten sonra vernik uygulanır. Ve aracımızın boyama işlemi bitmiş gibi gözükse de işimiz henüz bitmemiştir.

 Bantlar sökülüp boya da kuruyunca yüzeyde oluşan pürüzlerin giderilmesi adına sıfır zımpara dediğimiz sulu zımpara ile araç pasta yapımına hazır hale getirilir ve cila atılarak, sökülen parçaları da yerlerine geri takarak araç sahibine teslim edilir duruma gelir.

Kaporta Nedir ?

Kaporta; motorlu kara taşıtlarında, aracın dışını kaplayan sacdan yapoılmış bölümüne verilen isimdir. Kaportanın özelliği motor, sürücü ve yolcu kısımlarını koruma görevini yerine getiren metal bir örtüdür. Kısaca taşıtın bütün dış kasasını kapsayan metal örtü kaporta olarak adlandırılmaktadır.

Boya Kaporta Testi Nedir ?

Boya Kaporta Testi, Nitrometer adı verilen araç boya ölçüm cihazı ile ölçüm yapılarak aracın daha önce boyama işlemi ile parçalarında kaza sonucu ya da başka bir nedenden dolayı değişime uğramış parça kontrolü yapılarak gerçekleştirilir. Boya Kaporta Testindeki ölçüm sonrası boyama işlemine başlanmaktadır.

Oto Boya Neden Talep Edilir ?

İnsan dış görünümüne ne kadar önem veriyorsa arabasına da o kadar önem vermelidir. Çünkü insanoğlu daima güzel olanın ve güzelleşmenin peşindedir. Oto kaporta boyama ihtiyacı da, zamanla tahribata uğrama, çürüme, kimyasal yanık, güneş yanığı, çizikler, göçükler ve kaza sonucunda oluşan vuruşmalardan dolayı istenmektedir. Ama unutulmamalıdır ki her şey gibi araç da kullanıldığı müddetçe bakıma gereksinim duymaktadır.

Kaporta Boya Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

 Kaporta Boya yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu; aracın boya kodu. Araç Kaporta boyasının orijinal renk olup olmadığına mutlaka dikkat etmeliyiz. Ekstra çözücü madde içermeden kullanılacak olan tiner yahut çözücüler kesinlikle uygun ölçüde tanzim edilmelidir.

 Oto Kaporta Boya Yapımı Faydaları Nelerdir ?

İnsan dış görünümüne ne kadar önem veriyorsa arabasına da o kadar önem vermelidir. Çünkü insanoğlu daima güzel olanın ve güzelleşmenin peşindedir. Buna kıyasla oto kaporta boya yapımı arabanızdan ziyade ilk başta sizin gözünüze hitap eder.

 Oto Kaporta Boyanın faydaları güzel olanı seven herkes için göz kamaştırıcı oluyor. Başlıca faydalarını sayacak olursak:

  • Motorlu taşıtların dış görünümünü güzelleştirir.
  • Aracınızı kusursuz ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.
  • Aracınızda oluşan güneş yanığı lekesini ortadan kaldırır.
  • Aracınızda bir kaza sonucu oluşan çürük, vuruk ve göçük görünümlerini düzeltir.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Yorum bırakın